Moj račun
Košarica (0)
Dostava: Besplatna
Sveukupno: 0,00 €
Pregled košarice
Početna Priče Balansiranje pH levela lica – kako, zašto i koje kiseline odgovaraju tvom tipu kože?

Skincare

Balansiranje pH levela lica – kako, zašto i koje kiseline odgovaraju tvom tipu kože?

Sve priče
07.08.2020.

Svi konstantno pričaju o kiselinama u beauty proizvodima. Gdje god se okreneš, čut ćeš pojmove poput glikolne, citrične, mliječne, AHA, BHA i hrpu drugih mješavina slova koje ti možda nisu toliko poznati ako tvoje poznavanje kemije staje na 4. razredu srednje škole.

O kiselinama bi se mogle pisati knjige (i jesu!), ali ja ću se u ovom tekstu dotaknuti svima poznate pH vrijednosti, zašto je bitna, što na nju utječe te koje tretmane koristiti da stvoriš idealan level kiselosti. 

Za početak, pH skala je mjera koja definira kiselost proizvoda od 1 do 14. Neutralni pH je 7, sve niže od toga se smatra kiselim, a sve poviše se smatra alkalnim, tj. bazičnim. Koža ima pH level između 4.2 i 5.6, te se zadržava na toj razini da bi se obranila od štetnih bakterija koje se mogu razmnožiti u alkalnim uvjetima. Tvoja je koža, također, zaštićena tankim slojem ceramida, masnih kiselina i lipida koji čine svojevrsni “štit”. Taj štit brani kožu od potencijalnih iritacija, bakterija koje uzrokuju akne i gubitka vlage (glavnog uzroka suhe kože), a njegov savršen balans mora biti postojan. Zbog toga, bitno je znati dvije-tri pametne o pH skali. 

Što može utjecati na disbalans kiselosti kože? 

Pa, zapravo, sve što nanosiš na kožu i što sadrži kiseline. Sapuni, hidratantne kreme, gelovi za čišćenje, eksfolijatori. Oni proizvodi koji sadrže alkohol najviše utječu na pH kiselost kože, ali možeš odahnuti jer sve farmaceutske tvrtke danas uzimaju to u obzir, pogotovo korejske. No nisu samo sastojci preparata zaslužni za balansiranje kiselosti kože, već i neki vanjski uvjeti, kao npr. pranje lica vodom. Voda zapravo može povisiti level kiselosti, a što je duže on u disbalansu, to tvoja koža postaje manje otporna na vanjske stresore i razmnožavanje štetnih bakterija. 

Je li dobro koristiti proizvode za lice s većom koncentracijom kiselina? 

Neke kategorije proizvoda, poput čistača i gelova za lice, imaju veći pH level od ostalih. To ne znači da oni nisu nužno dobri za tebe, već da trebaš birati proizvode s obzirom na tvoj tip kože. Ako nisi sigurna kako, možeš napraviti mali test: operi lice svojim čistačem i hladnom vodom te kada ga osušiš, obrati pažnju da li ti koža ima zategnut ili suh osjećaj nakon. Ako je odgovor potvrdan, to znači da je balans barijere kože narušen. Zato ubuduće kada biraš sredstva za pranje lica, obrati pozornost jesu li za tvoj tip kože. I naravno, ne zaboravi dodati hidratantnu kremu! 

Koje kiseline su dobre za moj tip kože? 

Masnijim tipovima koji su skloniji aknama će najbolje odgovarati sljedeće kiseline: 

  • Salicilna kiselina – prirodni eksfolijant koji djeluje na višak masnoće na licu,  ne uzrokuje iritacije i dubinski se upija u pore, izbacujući pritom iz njih sebum, nečistoće i mrtve stanice. Može učiniti kožu osjetljivom na sunce, pa se preporučuje da ju koristiš navečer. 
  • Glikolna kiselina – potječe iz šećerne trske, a iznimno je efektivna kod eksfolijacije masne kože bez da pritom naruši njezin pH balans. Može se naći u raznim proizvodima, od seruma do čistača za lice. 
  • Niacinamid / Vitamin B3 – iako se primarno koristi topikalno, ovaj tip kiselina odlično štiti vanjsku barijeru kože od iritacija. Potiče proizvodnju kolagena, regulira pigmentacije i stvara zdravu i blistavu kožu. 

Za suhu kožu se preporučuje korištenje: 

  • Hijaluronska kiselina – odlična zbog svojih hidratantnih svojstava te se može koristiti na više-manje svakom tipu kože.  Već se nalazi se u tijelu, no nanosi se na lice zbog snažnog djelovanja na suhe i perutave stanice na koži. 
  • Mliječna kiselina – suha koža je sklona ranijem starenju, nastanku bora i oštrih linija. Ova kiselina daje dovoljnu dozu hidratacije, balansira teksturu i iznimno je nježna za osobe koje su sklone osjetljivoj kože. 
  • Askorbinska kiselina – zapravo kisela varijanta vitamina C, ova kiselina izjednačuje ten i popravlja oštećenja uzrokovana onečišćenim zrakom. Djeluje na rane znakove starenja kože, što je primarni problem suhe kože. 

Ako spadaš u mješoviti tip lica, možeš pokušati s: 

  • BHA eksfolijanti – beta-hidroksidne kiseline su namijenjene eksfolijaciji unutar pora, te su pogodne za sve tipove kože. Imaju izvrsna anti-age svojstva, pomažu pri obnovi stanica te uklanjanju mrtvih i nepotrebnih. 
  • Jabučna kiselina – kako joj i samo ime govori, ova kiselina se nalazi u svima omiljenom voću jabuci, ali i kruški.  Odličan je piling za lice, a pritom vraća potrebnu hidrataciju koži lica. 
  • Linolna kiselina – ovu kiselinu se može naći u brojnim biljnim uljima, a dobra je za mješovitu kožu jer dubinski čisti pore. Ima sposobnost hidratiziranja suhih dijelova lica, bez da pritom dodatno uznemiri masna područja lica. 

- Patricia

Komentari
Tvoje mišljenje nam je važno.

Tvoj email neće biti objavljen i koristit će se samo u svrhu odgovaranja na vaš komentar.
Nema komentara. Budi prvi/-a!
Budimo u kontaktu!
Prijavi se na newsletter i ostvari popust od 15% prilikom prve kupnje.
Zatvori

Vaša privatnost i osobni podaci su nam bitni. Sukladno novoj Općoj uredbi o zaštiti podataka ažurirali smo naša Pravila privatnosti .

Kako bi se osigurao ispravan rad ovih web-stranica, ponekad na vaše uređaje pohranjujemo male podatkovne datoteke poznate pod nazivom kolačići.

Više o Pravilima privatnosti pročitajte ovdje.

Više o Pravilima o korištenju kolačića pročitajte ovdje.

Postavke o kolačićima možete urediti i/ili ažurirati ili obrisati prilikom svakog posjeta našoj stranici. O svemu više pročitajte u Pravilima o korištenju kolačića.

Google maps
Sendgrid

Google tag manager
Google analytics