Moj račun
Košarica (0)
Dostava: Besplatna
Sveukupno: 0,00 €
Pregled košarice
Početna Priče Njega kose: kako otići korak dalje od šampona i regeneratora?

Kosa

Njega kose: kako otići korak dalje od šampona i regeneratora?

Sve priče
08.04.2024.

U dućanima i frizerskim salonima postoje tisuće različitih proizvoda za njegu kose koji dolaze u različitim pakiranjima, formulacijama i uputstvima za korištenje. Sam pogled na beskrajne police može biti poprilično “overwhelming”, pa ako se tvoja rutina sastoji samo od šampona i regeneratora, apsolutno razumijemo. Koliko ti se puta dogodilo da se odvažiš eksperimentirati i kupiš nešto što ti obećava instantne rezultate, da bi na kraju isti taj proizvod završio u smeću par tjedana kasnije?

Kao i s kozmetikom, s proizvodima za kosu je jednako bitno zagrebati malo dublje i pročitati što piše na etiketi da bi mogli investirati u prave proizvode koji će na kraju donijeti dobre rezultate. Za početak, htjela bih te upoznati s malim rječnikom proizvoda za njegu i oblikovanje kose. Znaš li zapravo koja je uloga šampona, a koja regeneratora?

  • Šampon – proizvod koji se prvi nanosi tijekom pranja kosa, svrha mu je uklanjanje nečistoća i masnoća koji se zadržavaju na tjemenu i kosi
  • Regenerator – kompaktnije teksture, nanosi se nakon šampona i služi za zatvaranje kose nakon pranja kako bi vlas bila zaglađena i otpornija na vanjske utjecaje
  • Ampule – mala pakiranja intenzivnih tremana za obnovu kosu ili vlasišta ili djeluju. Ne mogu zamjeniti zamijeniti masku ili regenerator jer imaju drugačije zadatke. 
  • Glina – kao što ime kaže, proizvod na bazi gline, bogat mineralima, koji se najčešće koristi na vlasištu, a služi kako bi pokuvao na sebe nečistoće, toksine ili masnoće iz vlasišta.
  • Maska – tekstura poput regeneratora, dubinski tretman za obnovu i njegu oštećene kose. Djeluje intenzivnije i prodire u kosu dublje od regeneratora. 
  • Mousse / pjena – proizvod za stiliziranje kose, štiti od oštećenja i ne ostavlja ljepljiv trag, pomaže pri stvaranju volumena kod tanke kose
  • Pomada / vosak – najčešće služi za oblikovanje kose kod muškaraca, masna tekstura koja stvara sjajan odsjaj, dosta dugo traje i teže se ispire iz kose, ali je zato jako izdržljiva
  • Serum – još jedan oblik proizvoda za njegu kose. Najčešće za dodatnu hidrataciju ili sjaj kose. Djeluje poput regeneratora na površinski sloj kose, olakšava raščešljavanje, daje blistav ali ne i mastan finiš. Ne ispire se. Serumi za njegu i sjaj kose najčeće sadrže silikone, a kako svi silikoni nisu dugoročno dobri za kosu sve ih više proizvođača pribjegava korištenju onih vrsta silikona koji su topivi u vodi.    
  • Suhi šampon – iako naziv govori da se radi o šamponu, on to zapravo nije. To je prah u spreju koji upija masnoću pa kosa više nije sjajna i izgleda čišće. 
  • Ulje – koristi se za hidrataciju i sja kose, a neka ulja sadrže i zaštitu od fena, pegli za kosu ili uvijača, može se koristiti na mokru i na suhu kosu, pomažu pri raščešljavanju. 

Sada kada znaš što je što, da ponovimo – ključ dobrog izgleda kose je u korištenju pravih proizvoda. Oko toga se najbolje posavjetovati s frizerom. Dobar frizer će znati koji je tvoj tip kose i i vlasišta, pravo stanje oštećenja i koje su joj zapravo potrebe za zdravi izgled te što bi možda trebalo prestati koristiti. Nemaju svi istu kosu pa logično neće svi dobiti iste savjete, a ključ je u dobroj komunikaciji i držanju zadane rutine.

Ispravan redosljed pranja kose? To postoji?

Itekako postoji, i zapravo uopće nije toliko kompliciran!

  1.  KORAK (VODA) – dobro namoči kosu mlakom vodom
  2.  KORAK (ŠAMPON) – istisni na dlan količinu šampona veličine lješnjaka za kratku ili srednje dugačku kosu, a ako ti je kosa dulja, slobodno dodaj još. Rasporedi šampon što ravnomjernije na vlasište i uz masažu i dodatak vode napravi sapunicu. Obrati pažnju da više pereš vlasište nego duljinu kose jer se duljina zapravo i prlja toliko. Duljinu kose će oprati sapunica koja klizi preko nje tijekom ispiranja šampona. Naravno, ako ne korištiš velike količine stayling proizvoda. 
  3. KORAK (ISPIRANJE) – potrudi se temeljito isprati mlakom vodom sav šampon iz kose. 
  4. KORAK (REGENERATOR) – regenerator služi za omekšavanje kose, te joj daje zaštitni sloj. Nanesi ravnomjernu količinu na duljinu kose, izbjegavaj vlasište i fokusiraj se na vrhove. Budući da regeneratori vrlo brzo djeluju, možeš i raščešljati kosu kako bi se ravnomjernije rasporedio po duljini kose. 
  5. KORAK (ISPIRANJE) – ponovno mlakom vodom isperi regenerator dok ne osjetiš da ti je kosa skroz čista i nema sapunice. 
  6. KORAK (SUŠENJE I ČEŠLJANJE) – mokru kosu ne smiješ agresivno trljati ručnikom jer je osjetljiva i može se uništiti. Lagano ju pritisni ručnikom i dopusti vodi da se upije. Isto se odnosi i na češljanje, treba biti nježno i bez upotrebe sile. Ako imaš kosu koja se teško raščešljava, a lagano petlja, prije raščešljavanja ubaci neki od leave in  proizvoda koji će ti pomoći kod češljanja (serum, ulje, mlijeko…). A ako često koristiš fen ili neki uređaja za oblikovanje kose, ubaci u svoju rutinu sušenja i proizvode koji sadrže zaštitu od topline. 
  7. KORAK (OSTALI PROIZVODI) – Ako nisi prije sušenja nanijela neki od dodatnih proizvoda, onda možeš sad ( ulja, serumi za sjaj) ili nastaviti s proizvodima za stiliziranje kose. 

Što možda radim krivo?

Većina ljudi ne namoči kosu dovoljno prije nanošenja šampona. Kosa ti treba biti potpuno mokra ako želiš postići dubinsko čišćenje. Super vijest je da ti za to ne treba dulje od minute, tako da upali vodu i odbrojavaj. Ako imaš gustu i kovrčavu kosu, prođi rukom kroz nju par puta da ništa ne ostane suho. Česta greška kod šamponiranja je da možda nanosiš preveliku količinu proizvoda, te se teže ispire pa kosa i nakon pranja izgleda masna, a u isto vrijeme svoje skupe proizvode praktički prolijevaš niz odvod. 

Ako koristiš profesionalne proizvode tj. proizvode kupljene u frizerskim salonima, imaj na umu da su to jači i koncentriraniji proizvodi i da nije potreba velika količina. Ciljaj na veličinu lješnjaka za srednju dužinu, a za dugu kosu na veličinu kovanice.
I da, obrati pažnju da pereš vlasište. Tamo je najviše “prljavštine”. 

Ako kosu sušiš fenom, neophodno je da joj posvetiš više njege nego ako ju puštaš da se osuši prirodno. Topli zrak uklanja vlagu iz kose, a samim time ona gubi hidrataciju te postaje suha, beživotna i podložna lomljenju. Razna ulja, maske i serumi su kreirani upravo u ovu svrhu te ćeš si napraviti ogromnu uslugu ako posvetiš svojoj kosi dodatnih 15 sekundi i naneseš zaštitu od topline.

Ono što je najbitnije kod njege kose je da ne pretjeruješ ni s čim, a tako ni s pranjem. Gledaj na kosu kao na svoj omiljeni, osjetljivi, ali i skupi džemper od kašmira. Sigurno ga nećeš baciti u perilicu svaki put nakon nošenja, zar ne?

- Patricia

Komentari
Tvoje mišljenje nam je važno.

Tvoj email neće biti objavljen i koristit će se samo u svrhu odgovaranja na vaš komentar.
Nema komentara. Budi prvi/-a!
Budimo u kontaktu!
Prijavi se na newsletter i ostvari popust od 15% prilikom prve kupnje.
Zatvori

Vaša privatnost i osobni podaci su nam bitni. Sukladno novoj Općoj uredbi o zaštiti podataka ažurirali smo naša Pravila privatnosti .

Kako bi se osigurao ispravan rad ovih web-stranica, ponekad na vaše uređaje pohranjujemo male podatkovne datoteke poznate pod nazivom kolačići.

Više o Pravilima privatnosti pročitajte ovdje.

Više o Pravilima o korištenju kolačića pročitajte ovdje.

Postavke o kolačićima možete urediti i/ili ažurirati ili obrisati prilikom svakog posjeta našoj stranici. O svemu više pročitajte u Pravilima o korištenju kolačića.

Google maps
Sendgrid

Google tag manager
Google analytics