Moj račun
Košarica (0)
Dostava: Besplatna
Sveukupno: 0,00 €
Pregled košarice
Početna Priče Skincare sastojci koje bi trebalo izbjegavati za vrijeme trudnoće

Skincare

Skincare sastojci koje bi trebalo izbjegavati za vrijeme trudnoće

Sve priče
10.08.2020.

Vrijeme trudnoće je za mnoge žene najljepše vrijeme u životu, ali i vrijeme odricanja. Tvoje najdraže uske traperice? Čaša vina nakon večere? Devetomjesečna apstinencija je pred tobom. Međutim, to nije sve čega su se neke majke spremne odreći sa svrhom da im ovo životno razdoblje prođe što bezbrižnije.

Razna istraživanja su pokazala da neki sastojci koji se nalaze u šminki i kozmetici mogu imati negativan utjecaj u trudnoći. Možda ti je teško odreći se pudera ili hidratantne kreme za lice koju koristiš već godinama, misleći da mala količina parabena koja ulazi u tvoj sistem ne može napraviti nikakvu štetu. No što ako može tvojoj bebi?

Bitno je naglasiti da su svi ovi proizvodi niže navedeni sami po sebi sigurni i da ih, kada nisi trudna apsolutno možeš koristiti i ako nemaš nikakve zdravstvene probleme koji bi te spriječili u tome, apsolutno možeš koristiti. Isto tako, za sva dodatna pitanja je najbolje da se posavjetuješ sa svojim doktorom i dermatologom!

#1 Benzoil-peroksid

Tijekom trudnoće, kod jako puno žena dolazi do hormonalnog disbalansa koji uzrokuje akne. Koža počne proizvoditi više sebuma i masnoća koje blokiraju pore te lice ispuni lice neugodnim prištićima. Za ovaj sastojak nije dobar za korištenje u velikim količinama, dok u malim ne bi trebao dovesti do ikakvih komplikacija u trudnoći. Do sada nije provedeno nijedno testiranje na ljudima ni životinjama, ali znanstvenici tvrde da se kod topikalne aplikacije barem 5% benzoil-peroksida upija u kožu, postaje benzoilna kiselina u metabolizmu te izlazi kroz urin. Velike koncentracije mogu uzrokovati iritaciju na koži i pritom preusmjeriti protok krvi dalje od bebe. Prije korištenja, svakako se savjetuj sa svojim doktorom. 

Gdje ga možeš naći? U gelovima za pranje lica i proizvodima koji djeluju na akne.

#2 Salicilna kiselina

Kao i prethodni sastojak, salicilna kiselina se koristi za suzbijanje akni. Kod oralnog uzimanja putem derivata aspirina, ovaj sastojak se često u znanosti povezuje s nekim urođenim manama koje se znaju razviti kod djece, ali i krvarenjima u posljednjim fazama trudnoće. Ipak, kod proizvoda za lice koji sadrže ovu kiselinu, šanse da bude ikakvih problema su puno manje. Ipak, neki dermatolozi preporučuju potpuno izbacivanje salicilne kiseline iz rutine za vrijeme trudnoće.

Gdje ju možeš naći? Najčešće u serumima i maskama za lice.

#3 Retinoidi

Retinoidi su derivati vitamina A koji potiču proizvodnju kolagena te su poznati kao jedan od najdjelotvornijih anti-age sastojaka. Dolaze u oralnim i topikalnim formama, a često se koriste za borbu protiv akni. Kada se uzimaju oralno, odnosno za borbu protiv težih problema s aknama, mogu uzrokovati oštećenje na mozgu i srcu bebe, kao i probleme s kostima. Doktori čak preporučuju da se prestane s terapijom mjesec dana prije nego planiraš da dođe do začeća djeteta, te da se izbjegavaju tijekom dojenja.

Gdje ih možeš naći? Razni serumi, kreme protiv bora, tretmani protiv akni.

#4 Eterična ulja

Eterična ulja imaju odlične prirodne benefite te daju neodoljiv aromatičan finiš u svim sastojcima u kojima se nalaze. No, nisu sva eterična ulja dobra za trudnice. Za ulja jasmina i muškatne kadulje je dokazano da uzrokuju trudove, obična kadulja i ulje ružmarina mogu uzrokovati krvarenje, dok sam ružmarin utječe na povišenje krvnog tlaka. No mnogi znanstvenici tvrde, s obzirom na to da su eterična ulja poprilično razrijeđena u proizvodima za njegu kože, nemaju snažan utjecaj u malim količinama.

Gdje ih možeš naći? Najčešće u serumima i uljima za lice.

#5 Parabeni

Za ovaj sastojak istraživanja još traju, no neke studije su pokazale da se ove kemikalije često vežu uz pojavu karcinoma dojke, a imaju i negativne posljedice na reproduktivni sustav. Parabeni su sastojci koji se u proizvode stavljaju s ciljem da produlje njihov rok trajanja. Kroz proizvode koje nanosiš se dubinsku upijaju u kožu i ulaze u krvotok, te tako dolaze do djetetovog organizma. Neki znanstvenici čak i vjeruju da izlaganje parabenima u trudnoći dovodi do povišene kilaže kod djeteta te kasnije i pretilosti.

Gdje ih možeš naći? Svugdje!

- Patricia

Komentari
Tvoje mišljenje nam je važno.

Tvoj email neće biti objavljen i koristit će se samo u svrhu odgovaranja na vaš komentar.
Nema komentara. Budi prvi/-a!
Budimo u kontaktu!
Prijavi se na newsletter i ostvari popust od 15% prilikom prve kupnje.
Zatvori

Vaša privatnost i osobni podaci su nam bitni. Sukladno novoj Općoj uredbi o zaštiti podataka ažurirali smo naša Pravila privatnosti .

Kako bi se osigurao ispravan rad ovih web-stranica, ponekad na vaše uređaje pohranjujemo male podatkovne datoteke poznate pod nazivom kolačići.

Više o Pravilima privatnosti pročitajte ovdje.

Više o Pravilima o korištenju kolačića pročitajte ovdje.

Postavke o kolačićima možete urediti i/ili ažurirati ili obrisati prilikom svakog posjeta našoj stranici. O svemu više pročitajte u Pravilima o korištenju kolačića.

Google maps
Sendgrid

Google tag manager
Google analytics